Studia z przyszłością – jak osiągnąć sukces

Jeżeli interesujesz się biologią, chemią czy fizyką, zastanów się nad podjęciem studiów na uczelni przyrodniczej. Możesz wybrać między innymi Ogrodnictwo, Medycynę Roślin, czy Architekturę Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.

Studia na kierunku Ogrodnictwo pozwalają na wybór przedmiotów, spośród wielu propozycji przygotowanych przez naszych nauczycieli, dzięki czemu nie ma potrzeby precyzowania swoich zainteresowań przed rozpoczęciem studiów. Na ogrodnictwie można nauczyć się projektowania terenów zieleni (parki leśne, parki, zieleńce, stadiony i place sportowe, ogrody dziecięce, ogrody działkowe, ogrody przydomowe, cmentarze, zadrzewienia uliczne) oraz ich praktycznego zakładania i pielęgnacji. Jest to alternatywąado studiów na zazwyczaj obleganym kierunku Architektura Krajobrazu. We współczesnym rozumieniu Architektura Krajobrazu jest powiązaniem trzech fundamentalnych dziedzin: architektury, urbanistyki oraz planowania przestrzennego. W celu kształtowania estetycznego i funkcjonalnego krajobrazu dla potrzeb człowieka, posługuje się przede wszystkim szeroko pojmowaną sztuką. Natomiast Ogrodnictwo skupia się tylko na terenach zieleni, a nie całego krajobrazu. Jeżeli w przyszłości ktoś planuje założyć firmę projektującą i wykonującą tereny zieleni lub w takiej pracować, powinien rozważyć kierunek Ogrodnictwo. Studenci na tym kierunku mogą zdobyć szerszą wiedzę z zakresu ogrodnictwa przez co mogą poznać więcej roślin ozdobnych oraz nauczyć się motod ich rozmnażania i produkcji.

Na Medycynie Roślin kształci się specjalistów wdrażających dyrektywy unijne związane m.in. z wprowadzeniem obowiązku stosowania zasad integrowanej ochrony roślin. Również na kierunku Ogrodnictwo można wybrać przedmioty, dzięki czemu można zostać specjalistą ochrony roślin, jednak kierunek Medycyna Roślin obejmuje również rośliny rolnicze i lasy.

Na kierunku Ogrodnictwo kształci się również specjalistów w zakresie hodowli roślin i nasiennictwa poszukiwanych przez firmy nasienne zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Na kierunku Ogrodnictwo można zdobyć wiedzę na temat roślin ogrodniczym w tym zielarstwa, rozmnażania i produkcji roślin ozdobnych i owocowych takich jak drzewa, krzewy i kwiaty, poznać uprawę grzybów jadalnych i leczniczych. Nauczyć się najnowszych metod uprawy warzyw i owoców zarówno w polu jak i szklarniach i tunelach foliowych.

Najbliższe terminy - kandydat