Zmarła śp. dr Maria Teresa Koźlicka

emerytowany specjalista naukowo-techniczny w Katedrze Botaniki

na Wydziale Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii

w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Pani dr Maria Teresa Koźlicka urodziła się 29 listopada 1930 roku w Gnieźnie jako córka Jana i Franciszki.

Pracę zawodową rozpoczęła w 1952 roku, po uzyskaniu dyplomu Państwowej Szkoły Pielęgniarstwa w Poznaniu i pracowała do 1955 roku w Klinice Położniczo – Ginekologicznej Akademii Medycznej w Poznaniu, przy ul. Polnej, jako pielęgniarka na sali operacyjnej. Następnie, pracowała w Okręgowej Przychodni Lekarskiej PKP w Poznaniu do roku 1963.

W roku 1960 podjęła stacjonarne studia na Wydziale Biologii i Nauki o Ziemi na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Po uzyskaniu dyplomu w 1965 roku, podjęła pracę w Zakładzie Systematyki Eksperymentalnej (później Zakład Genetyki) na Wydziale Biologii i Nauki o Ziemi UAM. W grudniu 1971 roku przeszła na etat Instytutu Botaniki PAN w Krakowie i pracowała na stanowisku starszego asystenta, a po doktoracie w 1978 roku na stanowisku adiunkta, cały czas z miejscem pracy w Zakładzie Genetyki UAM W Poznaniu.

Pani dr Maria Koźlicka specjalizowała się w zakresie briologii i jest autorem szeregu prac naukowych z zakresu systematyki zmienności wątrobowców, a także współautorem kilku Atlasów Rozmieszczenia Roślin Zarodnikowych w Polsce, Seria IV Wątrobowce.

W dniu 19 kwietnia 1985 roku, za to, że „w okresie od lipca 1984 r. do 19 kwietnia 1985 r. w Poznaniu wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami podejmowała działania w celu wywołania niepokoju publicznego poprzez udział w wydawaniu i rozpowszechnianiu pisma »Solidarność Poznań« oraz sporządzaniu i rozpowszechnianiu ulotek, oświadczeń i innych wydawnictw krytycznych wobec władz państwowych”, została tymczasowo aresztowana i osadzona w Areszcie Śledczym w Poznaniu, przy ul. Młyńskiej 1 na okres ponad trzech miesięcy, co skutkowało utratą pracy z powodu wygaśnięcia stosunku pracy z dniem 20 lipca 1985 roku. Po uchyleniu aresztu w dniu 29 lipca 1985 roku, z powodu stanu zdrowia, przebywała na leczeniu szpitalnym od 5 sierpnia 1985 roku do 7 lutego 1986 roku.

Na posiedzeniu w dniu 14 lutego 1986 roku Sąd Rejonowy w Poznaniu warunkowo umorzył prowadzone przeciwko niej postępowanie na okres dwóch lat.

Z dniem 7 kwietnia 1986 roku, Pani dr Maria Koźlicka, podjęła pracę na stanowisku specjalisty, a później starszego specjalisty naukowo-technicznego, w Katedrze Botaniki, na ówczesnym Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej w Poznaniu (obecnie Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), gdzie kontynuowała także pracę naukową.

W Katedrze Botaniki, Pani dr Maria Koźlicka, pracowała do osiągnięcia wieku emerytalnego i zakończyła ją w dniu 30 grudnia 1990 roku.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej nr 73/2014 Pani dr Maria Koźlicka, za działalność związkową i opozycyjną, otrzymała Krzyż Wolności I Solidarności, którym została odznaczona w dniu 4 czerwca 2014 roku, przez Wojewodę Wielkopolskiego Piotra Florka.

Pani dr Maria Koźlicka zmarła w wieku 93 lat w dniu 21 lutego 2024 roku w Pokrzywnie w Poznaniu.

Msza święta żałobna odprawiona zostanie w Kościele Św. Rocha (ul. Św. Rocha 10), w dniu 26 lutego 2024 roku (poniedziałek), o godz. 8.30.

Ostatnie Pożegnanie odbędzie się
dnia 26 lutego 2024 roku o godzinie 10:00
na Cmentarzu Miłostowo w Poznaniu
(od ul. Gnieźnieńskiej).

Rodzinie i Bliskim Zmarłej, składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Dziekan, Pracownicy, Doktoranci i Studenci Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii

Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

nekrolog od Rodziny

wreczenie Krzyza Wolnosci i Solidarnosci przez wojewode florka w 25 rocznice 4 czerwca

Wręczenie Krzyża Wolności i Solidarności przez wojewodę Piotra Florka w 25 rocznicę 4 czerwca

Maria i Tuptusia